۱ نظر اشتراک گذاری

مستند بر بال فرشته ها

بانک فیلم نقش در جبهه ها
مستند بر بال فرشته ها
 
مستند بر بال فرشته ها
روایتی کوتاه از 25 آبان 1361 سالروز تشییع 370 شهید در اصفهان 
مشاهده و دانلود مستند در ادامه مطلب
 

به گزارش روابط عمومی شبکه افق، اصفهان در دوران مبارزات ملت ایران علیه رژیم شاه و پس از پیروزی انقلاب در دوران دفاع مقدس و دیگر عرصه های حراست از نظام اسلامی، یکی از پیشروترین استان ها بوده و اصفهانی ها همیشه در صف نخست دفاع از آرمان های اسلام و قرآن بوده اند. عملیات محرم در دوران جنگ هشت ساله یکی از جلوه های ایثار و فداکاری رزمندگان اصفهانی به شمار می رود؛ محرم از جمله عملیات هایی است که عمده ی بار آن بر دوش فرزندان اصفهان بود و این خود برگ طلایی دیگری از مبارزات مقاومت و ایثارگری مردمان نصف جهان محسوب می شود. لشکر های امام حسین (ع)، نجف اشرف و کربلا که بیش از نیمی از کادر و فرماندهی آن اصفهانی بودند و تیپ قمر بنی هاشم، عملیات محرم را آبان ماه سال ۱۳۶۱ انجام دادند، عملیاتی که ۱۰ روز به طول انجامید و سرانجام ۲۵ آبان همان سال بود که ۳۷۰ تن از شهدای محرم بر دوش مردم اصفهان تشییع شدند.

به همین مناسبت ۲۵ آبان به عنوان روز حماسه و ایثار اصفهان در تقویم به ثبت رسید؛ مستند «بر بال فرشته ها» نگاهی دارد به این حماسه آفرینی بزرگ در نصف جهان از دید هنرمندان، عکاسان و دیگرانی که در آن دوران حضور داشتند. در این فیلم با افراد مختلف در مورد دلاورمردی های اصفهانی ها در زمان جنگ و نیز روز ۲۵ آبان گفت وگو شده است. سید مجتبی خیام الحسینی کارگردانی «بر بال فرشته ها» را بر عهده داشت است؛ این مستند دوشنبه ۲۴ آبان ساعت ۲۰:۰۰ و تکرار آن ساعت ۸:۰۰ روز بعد از شبکه افق پخش می شود.

 
 


دریافت
مدت زمان: 22 دقیقه 7 ثانیه 

نظرات (۱)

  1. محمد
    «ای همه! ای هرکه با این خاندان پیوند و پیمانداری، و ای هرکس که به پیام محمد مؤمنی، خود بیندیش، انتخاب کن! در هر عصری و در هر نسلی و در هر سرزمینی که آمده‌ای، پیام شهیدان کربلا را بشنو، بشنو که گفته‌اند: کسانی می‌توانند خوب زندگی کنند که می‌توانند خوب بمیرند. بگو ای همه کسانی که به پیام توحید، به پیام قرآن، و به راه علی (ع) و خاندان او معتقدید، خاندان ما پیامشان به شما، ای همه کسانی که پس از ما می‌آیید، این است که این خاندانی است که هم هنر خوب مردن را، زیرا هرکس آن‌چنان می‌میرد که زندگی می‌کند. و پیام اوست به همه بشریت که اگر دین دارید، «دین» و اگر ندارید «حریت» ـ آزادگی بشر ـ مسؤولیتی بر دوش شما نهاده است که به عنوان یک انسان دیندار، یا انسان آزاده، شاهد زمان خود و شهید حق و باطلی که در عصر خود درگیر است، باشید که شهیدان ما ناظرند، آگاهند، زنده‌اند و همیشه حاضرند و نمونه عمل‌اند و الگوی‌اند و گواه حق و باطل و سرگذشت و سرنوشت انسان‌اند.»

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی