۱ نظر اشتراک گذاری

سردار شهید مصطفی طیاره

سرداران شهید پوستر شهدا شهدای سپاه
سردار شهید مصطفی طیاره

وصیت نامه+خاطرات+تصاویر در ادامه مطلب

زندگی نامه

شهید مصطفی طیاره خواجویی، یکم مرداد 1337، در شهر اصفهان چشم به جهان گشود. پدرش مرتضی، بازنشسته ذوب آهن بود . از اوان کودکی دارای هوش و استعدادی سرشار و خلق خوی اسلامی بود. پس از گذراندن دوره ابتدایی و طی دوران دبیرستان  به خدمت سربازی با درجه گروهبان سومی به خرم آباد اعزام شد. پس از مدتی به سنندج اعزام شد ،که همزمان با فرا رسیدن انقلاب اسلامی و دعوت رهبر عظیم الشان انقلاب ، از سربازخانه فرار کرد و به اصفهان بازگشت . شهید طیاره بعد از پیروزی انقلاب و فرمان امام(ره) مبنی بر بازگشتن سربازان به محل خدمت خود، به محل خدمتی خود یعنی سنندج بازگشت و با پایان یافتن خدمت، بنا به نیاز انقلاب وارد سپاه شد و مدت 2 سال در سپاه سنندج بود . مدت یک سال نیز در سقز در سمت فرماندهی سپاه به مبارزه با ضد انقلابیون پرداخت. ایشان در شکل‌گیری و تربیت و ساماندهی «سازمان پیش‌مرگان مسلمان» که نقش حیاتی در پاک‌سازی کردستان داشتند، نقش محوری داشت . هنوز خاطرۀ کارهای فکری و تفسیر و تبیین شیرین او از عبارات قرآن و نهج البلاغه برای پیش‌مرگان مسلمان کُرد ، در کام آن‌ها باقی مانده است. شهید مصطفی طیّاره که برادر کوچکترش هم در کردستان به شهادت رسید، پس از مدتی به فرماندهی سپاه سقّز که از حساس‌ترین شهرها بود، منصوب گردید. او در پاک‌سازی سقّز، به ویژه روستاهای آن که به مرز منتهی می‌شد و بسیار آلوده به ضد انقلاب بود، نقش عمده داشت . شهید طیاره بعد از عمری مجاهدت در راه آرمانهای انقلاب اسلامی در تاریخ 1361/03/02 در محور (بانه - سردشت) به دست ضد انقلاب به شهادت رسید و به لقاءالله پیوست .


خط

پیشگویی در مورد روز شهادت

خط

روزی شهید بزرگوار محمّد بروجردی، که در آن زمان فرماندهی قرارگاه حمزه سید الشهداء را به عهده داشت، با بنده تماس گرفت و فرمود: برنامه‌ریزی کرده‌ایم که محور سردشت به بانه را پاک‌سازی کنیم و این عملیات از سخت‌ترین عملیات‌های جاری ما خواهد بود و ممکن است تلفات سنگینی داشته باشیم. من خودم از طریق بانه به سردشت، رزمندگان را همراهی می‌کنم، شما هم برای تقویت روحیۀ رزمندگان به سقّز بروید و با آقای طیّاره و به وسیلۀ هلی‌کوپتر به سردشت بروید و روزهای اوّل عملیات را در سردشت باشید. بنده رفتم سقّز. شبی که فردایش عازم سردشت بودیم، دو نفری با شهید طیّاره نشسته بودیم. تلفن زنگ زد. شهید ناصر کاظمی فرمانده وقت سپاه کردستان بود. من صدای کاظمی را می‌شنیدم که به شهید طیّاره برنامه‌های سردشت را توضیح می‌داد. شهید طیّاره با جدّیت خاصّی گفت: من همراه موسوی به سردشت می‌روم و تا روز هفتم عملیات، آنجا هستم. 
شهید کاظمی با لحنی مزاح‌گونه فرمودند: طیّاره! توی این موقعیت حساس، هوس اصفهان کرده‌ای؟ 
گفت: نه! اصفهان نمی‌روم. شهید می‌شوم. 
آن موقع، نه بنده و نه شهید کاظمی گفتۀ ایشان را جدّی نگرفتیم. فردای آن شب همراه ایشان به سردشت رفتم. عملیات شروع شد و دقیقاً شهید طیّاره صبح روز هفتم، روی پل «ربط» که بخش حساسی اطراف سردشت است، با گلوله‌ای که به قلبش اصابت کرد، به شهادت رسید! 
چند روز بعد از این حادثه بنده خدمت حضرت امام رحمه الله شرفیاب شدم و در آن ملاقات، ماجرای آن شهید بزرگوار را برای امام تعریف کردم.
امام فرمودند: ‌همۀ مراحل را خودت از نزدیک ناظر بودی؟ 
عرض کردم: بله. 
فرمودند: باز تکرار کنید.
وقتی شرح می‌دادم، اشک، اطراف چشم مبارک امام حلقه زده بود. 

-----------------------------

حجة الاسلام و المسلمین سید موسی موسوی نمایندۀ وقت ولی فقیه در کردستان

خط

وصیت نامه

خط

بسم الله الرحمن الرحیم

آنقدر در برابر خدا ، الطاف الهى ، رسول  خدا و خانواده شهدا و معلولین انقلاب اسلامى شرمنده‌ام که نمیتوانم سخنى وپیامى جز شرم داشته باشم فقط ملتمسا نه خواهش میکنم به این مسائل فکر کنید .

1- اگر استقلال ، آزادى ، شرف ، حیثیت ، آبرو ، ترقى ، تعالى و سعادتمندى مادى و حقیقى مى‌خواهید به انقلاب اسلامى به رهبرى امام را کمک کنید . 2- اگر در رسیدن به استقلال ، آزادى و سعادت کمک خواستید به روحانیت متعهد چون خامنه‌اى ها و بهشتى ها و ... کمک کنید . 3- اگر امید را در زندگى مى‌جویید به صبر ، وحدت ، آگاهى و بیدارى توسل جویید. 4- اگر پیروزى اسلام و مسلمانان و مستضعفان همه تاریخ را طالبید به حضور خود درصحنه توجه کنید و از خداوند ظهور مهدى موعود را طلب کنید .

اما یک پیغام ملتمسانه براى دوستان قدیمى محلى‌ام دارم امروز خون نزدیک به صد هزار شهید ، زحمات نزدیک به صد هزار معلول و مجروح انقلاب حضور شما را در صحنه مى‌طلبد بپا خیزید و مواظب باشید و دریابید که اگر شما در یک گوشه ى تاریک این دنیاى فانى یعنى درآن محله رو سفید نباشید و نتوانید پاسخگوى بعضى لز سوالاتى باشید که در بعضى مواقع درگوشه‌اى از وجدان و فطرت شما طرح مى‌شود باشید مسلما فردا در گرداب عذاب سخت الهى گرفتار خواهید بود . به آن برادران و دوستان عزیزم که چون من رو سیاه در گذشته اسیر فرهنگ شاهنشاهى بودند بیشترالتماس مى‌کنم ، سعى نمایند به آن نعمت الهى و معجزه که چیزى جز انقلاب اسلامى نیست پایبند باشند . برادران عزیزم اى دوستانى که سالهاى سال در عزاداریهاى سید الشهداء بر سر وسینه خود مى‌کوبیدید امروز ایران عاشورا و کربلاى زمان شده است قیام کنید و حسین زمان ،‌ خمینى این پیر نستوه و این کوه مقاوم و استوار اسلام را تنها نگذارید ، بپا خیزید و درصحنه آشکار نبرد صراط مستقیمیان تاریخ با یزیدیان بى تفاوت و ساکت نباشید .

و تو اى مادر که توشه بسیار بسیار ناچیز آخرتم را با الهام از تو بر دوش گرفته‌ام امیدوارم درصورت شنیدن خبر شهادت این حقیر و این فرزند قدر ناشناست خوشحالترین حالت را پیدا کنى و اگر یادت باشد یک بار پشت تلفن گفتم آرزومندم با روحیه باز خود و لبخند خود و با صبر و توسل به خدا ، به شهادت درصورت عمل مفهوم بخشى و از خدا براى من آمرزش بطلبى . من تو را بزرگترین امید میدانم براى هدایت سایر برادران به راه اسلام و انقلاب اسلامى اول خدا و امام خمینى و سایه رحمت پدرو مادر و بعد هم سایه هدایت و صبر تو که انشاالله به راه سعادت معنوى روشن تر خواهد کشاند . سعى کن از سوراخهایى که قبلا در زندگى گزیده شده اى دیگر گزیده نشوى ، این پیام رسول الله (ص) و پیام على (ع) است که مى‌گویند بزرگترین استاد تجربه است و امروز بزرگترین تجربه تاریخ امام خمینى است سعى کن تا آنجا که ممکن است زوایاى وجود و عظمت و زندگى امام را دریابى و درک کنى و بشناسى و عمل کنى و سرلوحه زندگیت قرار دهى تا انشاالله هرگز هیچ سوالى در زندگیت بى جواب نماند . امروز خمینى عزیز پاسخگوى سوالهاى تمامى نسل ها در قرن حاضر است و فردا مهدى موعود ...

براى دوستان و آشنایان و اقوام و همسایگان دور و نزدیک نیز آرزوى موفقیت فقط در حدود ولایت فقیه دارم .

و با شرم تمام سخن کوتاهى دارم با برادران پاسدرا شما امروز درحساسترین زمان متحمل رسالت الهى شده‌اید هم چنان در بهبود کیفیت هاى متعالى خود در ابعاد مختلف سیاسى و نظامى و مخصوصا عقیدتى و قرآنى و الهى بکوشید تا فردا درانبوه مسئولیتهاى سنگین تر یعنى رهایى مستضعفان و مسلمین دربند تاریخ در نمانید و به صدور انقلاب اسلامى بپردازید .

و شما اى برادران پیشمرگ مسلمان کرد شما امروز محکم در هر سنگرى هستید . دشمن انقلاب اسلامى سخت از آگاهى و بیدارى و هوشیارى مردم مسلمان و به ویژه از آگاهى و هوشیارى و بیدارى مسلمان ایرانى کرد منطقه کردستان وحشت دارد و شما با کسب آگاهیهاى سیاسى و عقیدتى و نظامى وحشت دشمن را افزایش دهید و هیچ گوش به حرف شایعه افکنها و رهبران مذهبى دروغگو و منافق و طائفه گرا ندهید امروز رهبران باصطلاح مذهبى کردستان مى‌خواهند با ایجاد خط التقاطى نو و با ایجاد ارتجاع مترقى ، شما را بیشتر سرگردان کنند هوشیار باشید و مطیع بى چون و چراى انقلاب اسلامى به رهبرى ولى امرتان خمینى بت شکن باشید تا اسلامتان و قرآنتان که اسلام و قرآن محمد (ص) است و مسلمانان حاکم نشود شما بیدار باشید که امام مى‌فرماید وحدت شیعه و سنى عزاى استعمار وعزاى آمریکا و شوروى را به دنبال دارد پس هر کس حرف از اختلاف شیعه و سنى زد بدانید که شادى استعمار و شادى آمریکا و شوروى را مى‌خواهد و او را از میان خود طرد کنید و یا راهنمایى و ارشاد کنید . فراموش نکنید که برادران پاسدارى چون هلالى براى کمک به اسلام و مسلمین به کردستان آمدند و براى تحکیم وحدت و برادرى اسلامى خون خود را نصار کردند رسالت و مسئولیت خود را در برابر این خونها فراموش نفرمایید .

درپایان از همه کسانى که به نحوى از من بدى دیده‌اید خاضعانه طلب بخشش مى‌کنم من هر گونه عمل خلافى انجام داده‌ام همه‌اش از روى ناآگاهى بوده و هیچگونه غرضى با هیچ کس ندارم و سعى کردم نداشته باشم  و بر این سعى تاکید داشتم ، یک بار دیگر مى‌خواهم که مرا ببخشید تا خدا نیز مرا ببخشد .

درود بر تمامى شهداى انقلاب اسلامى ایران .

درود بر رهبر کبیرانقلاب اسلامى امام خمینى .

پر دوام باد انقلاب اسلامى تا ظهور مهدى موعود (عج) .

خدایا خدایا تا انقلاب مهدى (عج) خمینى را نگهدار

رزمندگان اسلام پیروزشان بفرما

مصطفى طیاره

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

خط

تصاویر

خطنظرات (۱)

  1. جمال
    درود خدا بر ارواح طیبه ی شهدا، بخصوص شهدای سرزمین مجاهدتهای خاموش کردستان

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی