۲۳۲۷
اشتراک گذاری

دست آوردهای عملیات محرم

دست آوردهای عملیات محرم

عملیات 15 روز به طول انجامید. نیروهای تازه نفس ارتش ،خطوط و اهداف تثبیت شده را تحویل گرفتند تا گردان های خط شکن و عملیاتی برای استراحت به پایگاه های خود برگردند. رزمندگان در این عملیات با تمام توان و با اتکال به قدرت حضرت حق ایستادند و تمام  مصائب و مشکلات راه  را تحمّل کردند تا به نتایج مطلوب و قطعی عملیات برسند. اگر چه در ابتدای عملیات مشکل بارندگی و طغیان رودخانه کار را سخت کرد، امّا  پشتکار و سماجت و از همه بالاتر فرمانبرداری از ولایت، همه را مصمم ساخت تا ذره ای از اهداف و مقاصد خود کوتاه نیایند و عملیات را با موفقیت تمام به انجام رسانند .عملیات محرم  به عنوان یکی  از عملیات های بزرگ سپاه اسلام ، در 25 آبان ماه سال 61، بعد از 15 روز نبرد به پایان رسید. این عملیات با اهداف از پیش تعیین شده، باعث خارج کردن منطقه ی« عین خوش دهلران» به طول 100 کیلومتر از زیر دید و تیر دشمن و تأمین امنیت های شهرهای« موسیان» ، «دهلران» و «پادگان عین خوش» و دشت« اژیه (اژیر)» و دهکده های اطراف آن شد. در این عملیات سلسله جبال« حمرین»، قله های «390 ، 318 400 ، 290 ، 298 » و منابع نفتی «موسیان» و «بیات» وحوضچه های نفتی« زبیدات» و حدود 70 حلقه چاه نفت به تصرّف رزمندگان اسلام درآمد.

از ویژگی های مهم این عملیات، باید به آزاد سازی بیش از 550 کیلومتر مربع از خاک ایران و 300 کیلومتر از خاک عراق و پاسگاهای «شرهانی» ، «زبیدات »، «ابوغریب» و تحت کنترل درآوردن کلیۀ جاده های مواصلاتی این مناطق  اشاره کرد.   از دست آوردهای سیاسی این عملیات  نیزمی توان گفت که با پیروزی های به دست آمده جوّ حاصل از عدم پیروزی رمضان شکسته و باعث شد استراتژی جدیدی برای عملیات های گسترده درجنوب که برای جنگ سرنوشت ساز بود، حاصل گردد.

نتیجه ی دیگر حاصل شده در این علمیات ،وارد کردن ضربات سنگین به ماشین جنگی عراق بود؛ به گونه ای که علاوه بر منهدم شدن حدود ده تیپ زرهی و مکانیزه و گردان های کماندویی و مخصوص، ده فروند هواپیمای جنگی عراق، صدها دستگاه زرهی و خودرویی و دهها قبضه توپ سبک و سنگین دشمن از رده خارج شد و یا به تصرف رزمندگان افتاد و بیش از 3000 نفر از مزدوران عراقی به اسارت درآمدند.

خبر گزاری مهر در 25 آبان سال1361  به قلم مجید جعفر آبادی نتایج عملیات را این چنین بیان می کند:

«...عملیات محرم از سلسه عملیات های بزرگ سپاه اسلام در طول دفاع مقدس می باشد که برای خارج کردن جاده ومنطقه ی «عین خوش - دهلران » به طول 100 کیلومتر از زیر دید و تیر دشمن و تأمین امنیت های شهرهای «موسیان» ، «دهلران» و «پادگان عین خوش» و «دشت اژیه »(اژیر) و دهکده های اطراف آن صورت گرفت. در این عملیات شهر «العماره» عراق به خطر افتاد،  همچنین جاده ارتباطی «طیب علی غربی» و« جاده نظامی بغداد» هم مثل تمام عملیات های  موفق سپاهیان جان بر کف اسلام به تمام اهداف از پیش تعیین دست یافتند.

 در این عملیات سلسله جبال «حمرین»، قله های «390 ، 318 400 ، 290 ، 298 »و قسمتی از مرز به طول 50 کیلومتر و منابع نفتی «موسیان »و «بیات» و «حوضچه های نفتی زبیدات» و حدود 70 حلقه چاه نفت به تصرف رزمندگان اسلام درآمد.

وسعت مناطق آزاد شده در این عملیات عبارت است از:

1- آزاد سازی بیش از 550 کیلومتر مربع از اراضی میهن اسلامی ایران.

2- به تصرّف در آوردن 300 کیلومتر از خاک عراق و پاسگاهای شرهانی ، زبیدات ، ابوغریب و تحت کنترل درآوردن کلیه ی جاده های مواصلاتی این منطقه .

3- 320 دستگاه خودرو.

4- چندین قبضه توپ سبک و سنگین .

5- انهدام چندین انبار مهمات  و ده فروند هواپیمای جنگی.

6- بیش از  هفت هزار کشته و تلفات.

7- 3400 نفر اسیر.

انهدام و از دور خارج کردن :

- 260 دستگاه تانک و نفربر زرهی.

- تیپ 44 ، تیپ 60 و تیپ 17 زرهی و گردان تانگ التحریر و گردان تان صدام

- تیپ های 606 ، 413،703،505،42،423

- تیپ 24 مکانیزه

-گردان 2 نیروهای مخصوص

- 5 گردان کماندویی

غنایم به دست آمده:

-150 دستگاه تانک و نفربر.

-51 قبضه تفنگ 106 م م.

- ا نواع توپهای ضد هوایی و خمپاره انداز.

- 250  دستگاه خودرو و چندین موشک انداز« مالیوتکا».