۱۶۰۱
اشتراک گذاری

انعکاس رسانه های جهان درباره عملیات محرم

انعکاس رسانه های جهان  درباره عملیات محرم

 از آنجا که تمام دنیا دست به دست بر علیه ایران یک پارچه شده بودند،  از انعکاس واقعیت ها  خودار ی       می کردند و یا به صورت اشاره ، آن هم به گونه ای که به نفع صدام باشد ، اخبار را نقل می نمودند..

تمام تحلیل ها با آنچه اتفاق افتاده بود مغایر بود،  امّا آرام آرام بعضی از خبر گزاری ها  به شکست صدام اشاره ای داشتند. از سویی مردم شجاع ایران  با غیر واقعی نشان دادن اخبار جهانی، به آنها اعتنایی نکردند و چون ،خود در صحنه حاضر بودند یا فرزندانشان که از تمام شهرها و روستا ها عملیات را به نتیجه رسانیدند، شاهدان پیروزی بودند ، این امر ذره ای در اعتقاد و روحیه و ثبات آنان اثر نگذاشت .

مجموعه خبر گزاریها در اخبار خود چنین نقل می کنند:

رادیو آمریکا

مقامات ایرانی مدّعی شدند  که نیروها ی ایرانی  به پیروزی بزرگی نائل شده بودند و به کلیه هدف های خود دست یافته اند، اما  در اعلامیه منتشره از رادیو بغداد ادّعا شده که تلاش عبث ایرانی ها برای عبور از مرز خنثی شده است .(12/8/1361)

رادیو آلمان

ایرانی ها اعلام داشته اند که نیروهای ایران در جریان تهاجم جدید در جبهه ی مرکزی جنگ، منطقه ی مرزی تحت اشغال عراقی ها را دوباره تسخیر کرده اند، اما  صدام حسین، رئیس جمهور عراق، در برابر شرکت کنندگان در نمایشگاه بین المللی اعلام داشت که  حمله ایرانی ها در هم شکسته شده است .(12/8/1361)

مجله اخبار آمریکا

 در حقیقت عراق از نظر تاکتیکی و نظامی در ایران برتری دارد و نیروهای  هدایتش تقریباً دست نخورده و در نبردهای اخیر به شیوه ای کاملا ً موثر عمل کرده اند . (16/8/1361 )

رادیو صدای آمریکا

 افسران عراقی مدّعی هستند که نیروهایشان منظّم سازمان یافته و به خوبی مجهز هستند و اکنون که در خاک خود می جنگند، حتی یک متر آن را به ایران نخواهند داد. (16/8/1361 )

رادیو بی بی سی

علی رغم حضور تعدادی خبر نگار خارجی در ایران ،هنوز یک گزارش مستقل برای تأیید ادّعاهای ضد و نقیض طرفین جنگ در دست نیست . (18/8/1361)

با این حال تعدادی از خبر گزاریها مجبور به  بیان واقعیت شدند :

مفسّر روزنامه اکونومیست نوشت :

 در بغداد فضای دلسرد کنننده ای حکم فرماست و از تبلیغات  پرشور و هیجان رادیو تلویزیون عراق که قبل از فتح خرمشهر توسط نیروهای ایرانی، وجود داشت دیگر خبری نیست. آنچه بیش از خبر های جبهه و جنگ باعث نگرانی و افسردگی عراق  شده است ،شواهد سیاسی حاکم بر عزم راسخ ایران  بر ادامه ی جنگ        است . (16 8/1361)

و روزنامه گاردین با انتشار خبر پیروزی ایران می نویسد :

حملات شدید ایرانیان آن چنان شکاف بزرگی در خط دفاعی عراق به وجود آورده که نیروهای عراقی درمقیاس نزدیک خطوط مقدّم شهرهای عراق، کوت و العماره، را ترک کرده و از صحنه ی نبرد           گریخته اند.(20/8/1361)

احمد سکوتوره رئیس کمیته میانجی گری  اسلامی در مصاحبه با روزنامه «عکاظ» چاپ عربستان می گوید : «ما به بن بست رسیده ایم. یک تحوّل جدید در جنگ خلیج[فارس] به وجود آمده است» .(النهار العربی و الدوی شماره 783 )

در پی  تغییر و اعلام خبر عملیات ، بسیاری از خبرگزاریها  ،مثل خبر گزاری فرانسه ، یونایتد پرس مجله عربی الحوادث چاپ لندن و اسوشیتدپرس به نقل از خبر گزاری جمهوری اسلامی، اخبار عملیات محرم را مخابره و چاپ کردند .

 در پی تفسیر ها و اظهارات کینه توزانه  بیگانگان و حامیان صدام، شخصیتهای سیاسی و مذهبی ایران اسلامی بیاناتی را داشتند .

حضرت امام خمینی (ره) چند روز پس از عملیات پیروزمندانه  محرم و سرو صداهای جهانی  که برای روی پا نگه داشتن صدام داشتند، فرمودند:

«شما ببینید که صدام چه کار کرده که امروز در دام افتاده است و نمی داند چه کار کند؛  مثل آن کسی است که ادّعای پهلوانی می گیرد  و هر وقت که می رفت بیرون یک کسی پیدا می شد او را کتک می زد و یا زمین می زد ،بر می گشت ( خانه) مادرش را کتک می زد.صدام در هر جبهه ای که سیلی خورده است و در هر جبهه ای که شکست خورده است، دنبال او یک دسته از این عراقی های بیچاره را که تحت ظلم او هستند و دست و پا می زنند  از آنجا بیرون کرده است و یا به جبهه برده  و با سلاح های دور زن خودش همه آن افراد شهرهای عربی نشین را که محترم هستند این ها را هدف قرار می دهد و یا به شهر های ایران حمله می کند  این همان مسئله  است. هر وقت شکست می خورد یک چنین قضیه ای است  الآن شکست فاحشی خورده است . منتظر باشید که باز اگر خدای ناخواسته بتواند او در شهرهای مرزی یک جنایتی بکند و دوستان منافقش هم در داخل و این برای این است که اذهان را از این شکست ( بلکه بتواند) منصرف کند.»

ستاد تبلیغات جنگ نیز با توجه به تمام تبلیغات جهانی دشمنان و عملیات انجام شده اطلاعیه ای را به تمام جهان مخابره می کند:

بسمه تعالی

«رژیم پوسیده ی صدام کافر که با یورش های برق آسای سپاهیان اسلام در شکل استراتژی جدید آزاد سازی باقیمانده ی اراضی اشغال شده به لرزه افتاده است، هذیان گویان از یک سو ادّعا می کند که تمام اراضی میهن اسلامی را تخلیه کرده  و در مرزهای بین المللی مستقر است و با قرارداد 1975  سر تسلیم فرود آورده است و از سوی دیگر در رسانه های گروهی خود ادّعا می کند که حملات ایران در باقیمانده ی اراضی اشغال شده را سرکوب کرده  و در عمق خاک ایران در منطقه ی عین خوش در حال نبرد با رزمندگان اسلام می باشد و عجیب تر آن که برای جلوگیری از پیشروی نیروهای اسلام در مناطق اشغالی از کشورهای مرتجع منطقه، خواستار اعزام نیرو و ارسال کمک مادی می گردد.

ستاد تبلیغات جنگ از کلیه خبر نگاران خارجی این بار نیز دعوت می نماید تا برای پی بردن به عمق یاوه گویی های رژیم کافر عراق و وقوف و اذعان بر صحّت و دقّت اخبار  منتشره در رسانه های گروهی جمهوری اسلامی ایران با مراجعه به اداره کل مطبوعات خارجی وزارت ارشاد اسلامی، آمادگی خود را برای عزیمت به جبهه ی غرب دزفول اعلام دارند .»

وَسَیَعْلَمُ الّذینَ ظَلَموُا اَیْنَ مُنْقَلبٍ یَنْقَلِبوُنَ

ستاد تبلیغات جنگ

11/8/1361

رژیم عراق در پی شکستی که  از این عملیات خورد، سعی کرد خود را پیروز واقعه و ایران را متجاوز معرفی کند؛ بیانه ای از طرف رژیم بعث عراق صادر می شود و آنچه را حامیان او به صورت حدس و گمان و نقل تأیید نشده، طرح می کردند  خود وجود عملیات را به اثبات می رساند .

« به گزارش خبرگزاری خلیج از بغداد، نیروهای عراقی ، تعرّض نیروهای ایرانی به  مواضع ارتش چهارم عراق در منطقه مقابل استان «نیسان »را شکست داده و نیروهای ایرانی را نابود کردند.  سخنگوی نظامی عراق می افزاید دشمن در یک تلاش نومیدانه برای گذشتن از مرزهای بین المللی عراق ، شب گذشته و صبح امروز به مواضع ارتش چهارم  تعرّض کردند. وی افزود این جنگ همچنان ادامه دارد و نیروهای عراقی همچنان سر گرم دادن درس هایی به تجاوزکاران هستند  ». (11/8/1361)

عراق بیانیه ی فوق را صادر کرد  امّا با اخطار عراق سازمان های کشتیرانی قصد تحرکاتی در دریا را دارد که این مطلب گویای شکست سخت عراق است؛ لذا به گزار ش خبرگزاری فرانسه در مورد اخطار عراق به کشتی های خارجی بیان می کند که :

 «عراق امروز به شرکت های کشتیرانی اخطار کرد تا از نزدیک شدن به منطقه ی عملیات نظامی در زاویه ی شمال ( خلیج فارس) که بنادر ایرانی در آن واقع شده اند ، خود داری نماید.  این خبر گزاری به نقل از یک سخنگوی نظامی گفت : عراق هیچ مسئولیت اخلاقی یا مادی در قبال تخطی از این اخطار از سوی کشتیها را نخواهد پذیرفت ..». (11/8/1361)

در همین حال که عراق شکست ایران را اعلام می دارد، در خبر های بعدی خود دچار تناقض می شود و نمی تواند حقیقت را انکار کند. لذا؛

 خبر گزاری اینتر نشنال از قول عراق می گوید : عراق اعلام داشت نیروهای ایرانی در جبهه موسیان  به اندازه یک تا پنج کیلومتر به داخل خاک عراق  نفوذ کرده اند. ایران  نیز اعلام نمود عراق به طور کامل مناطقی که در سپتامبر 1980 تصرف نموده بود، تخلیه کرده است . ( مترجم خسرو محمودی شماره 1967-17/8/1361)

 روزنامه انگلیسی واشنگتن پست نیزچنین می نویسد :

حمله محرم، آخرین نمونه از حملات ایران است که ظرف 20 ماه جنگ، توسط ایرانی ها به آن اقدام شده است؛ جنگی که توانایی دو قدرت خاورمیانه را تحلیل برده  و این تهدید وجود دارد که کشورهای همسایه نیز درگیر آن نشوند .

 این روزنامه در ادامه می افزاید :

همان طور که بسیاری از تحلیل گران پیش بینی کرده بودند، حمله ی ایران سراسری نبوده  و هیچ درگیری عمده ای در اطراف بصره گزارش نشد . هدف از این عملیات باز پس گیری خاک ایران بود و ظاهراً ایران تصمیم ندارد به داخل خاک عراق نفوذ کند .

ایران گفت: نیروهایش عراق را از منطقه بین فکه و دهلران در 320 مایلی جنوب تهران بیرون رانده اند. بر اساس این گزارش، ایرانی ها همچنین چاههای نفت منطقه را از عراق باز پس گرفتند ..(مترجم خسرو محمودی شماره 1963 -12/8/1361 -3/11/1982 )

از آنجا که همه حامیان صدام از حملات ایران به وحشت افتاده بودند، احمد سکوتوره،  رئیس کمیته میانجیگری اسلامی، وقتی راه به جایی نمی برد، طی گفتاری با روزنامه ی عکاظ چاپ عربستان می گوید :

 ...ما به بن بست رسیده ایم . یک تحول جدید در جنگ خلیج [فارس] طرفداری کامل عربستان  سعودی از عراق و جنگ می باشد و این در حالی است که بیشتر ریاض  بر پیوند در باقیماندن  با ایران تاکید می کند. این جانبداری به مثابه ی گامی در راه عربی کردن جنگ با ایران به شمار می رود که با اعلام آمادگی  سودان مشارکت نظامی در آن آغاز شده است . (منبع النهار العربی ولدوی ،10/8/1361 ،شماره 783 )

«احمد سکوتوره» با اعلام شکست خود از  برقراری صلح و قضاوت های یک طرفه اش تلاش می کند جنگ را عربی کند؛ لذا پس از تلاش های بی نتیجه اش آیت الله خامنه ای رئیس جمهوری اسلامی ایران  در پیامی به احمد سکوتوره می نویسد :

 « مأموریت های کنفرانس اسلامی، الهام گرفته از آمریکاست وایشان گفته اند که حقوق قانونی ایران به نفع عراق نادیده انگاشته شده است. »  (منبع گاردین مترجم خسرو محمودی، 11/8/1361 ،شماره 1972 )