۱۴۳۴
اشتراک گذاری

استعداد نظامی نیروها و سازمان رزمی عملیات محرم

استعداد نظامی نیروی عراق درمنطقه

نیروهای عراقی بر خلاف ادعایشان، نه تنها خارج از مرز نبودند، بلکه کاملاً در داخل سرزمین ایران استقرار داشتند. به طوری که قسمت هایی ازکرانه ی شرق رودخانۀ« دویرج » نیز در کنترل آنان بود که با ایجا دتغییرات درکرانۀ این رودخانه و آبگیرها ، موانعی را برسر راه نیروهای ایرانی به وجود آورده بودند. نیروهای عراقی در ارتفاعات «حمرین» به نحوی گسترده بودند که تمام نقاط را تا 20 کیلومتری شرق و شمال ارتفاعات، زیر دید و تیر داشتند. عراقی ها در این ارتفاعات مواضع مستحکمی ایجاد کرده بودند ، پل «چم سری» کاملاً در کنترل آنها بود و تمام تحرکات نیروهای ایرانی از سوی دشمن تهدید می شد. دربارۀ استعداد نیروهای عراق در این منطقه باید گفت که سپاه چهارم ارتش عراق ،مسئولیت منطقۀ عملیاتی «مهران» تا «تنگۀ چزابه» واقع در غرب شهر بستان را به عهده داشت. این سپاه لشکرهای 1زرهی و 1 مکانیزه و حدود 17 تیپ مستقل غیر از تیپ های سازمانی لشکرهای یاد شده بود و در مجموع حدود 23 تیپ رزمی را شامل می شد.

استعداد نظامی نیروی ایران در منطقه

پس از کسب پیروزی های پی در پی در سال 1361 ، حضور نیروهای مردمی در جبهه ها روز به روز بیشتر شد. به گفته ی سید علی بنی لوحی، مسئول ستاد لشکر 14 امام حسین(ع)، «در دفاع مقدس اوج حضور مردم در جنگ به همین سال و سال شصت و یک برمی گردد».

هر روز بر شمار نیروهای بسیجی افزوده می شد و آنها در گردان های رزمی سازماندهی می شدند. پس از تعیین محل عملیات و تصمیم گیری ها ،فرماندهی قرارگاه مشترک سپاه و ارتش، بر عهده ی «حاج حسین خرازی» و «سرهنگ منوچهر دژکام» نهاده شد. این قرارگاه استعداد نیروهای خود را چنین تعیین کردند.

 (شش لشکر از سپاه پاسداران و بسیج مردمی ، جمعاً بیش از 60 گردان پیاده و دو تیپ و یک گردان از یگان های نیروی زمینی ارتش و دو گردان از ژاندارمری .. شرح این یگان ها به قرار زیر است:

1- لشکر نجف اشرف: به فرماندهی « احمد کاظمی» با 11 گردان پیاده و یک گروهان از ژاندارمری« موسیان». یک گردان ادوات ، یک گروهان ضد تانک 106 میلی متری ، یک گروهان تخریب، یک گروهان تانک، یک گردان خمپاره انداز ، یک گردان توپخانه ی 10 م . م، یک آتشبار 122 م. م ، یک گردان پدافند هوایی ، یک گردان مهندسی ، یک گردان شناسایی و گردان های مخابرات ، بهداری ، تدارکات و .... از نیروهای اصفهان.

2- لشکر 25 کربلا: به فرماندهی« مرتضی قربانی» با 8 گردان پیاده ، یک گردان از ژاندارمری ،یک گروهان ضد تانک 106 م . م ،یک گروهان زرهی ، یک گروهان خمپاره انداز ، و گروهان های آتشبار ، مهندسی ، شناسایی ، مخابرات ، بهداری و تدارکات و ... از نیروهای اصفهان و مازندران.

3-لشکر17 علی ابن ابیطالب: به فرماندهی «مهدی زین الدین» با 8 گردان پیاده و گروهان های ضد تانک ، تخریب ، خمپاره انداز،آتشبار، پدافند هوایی ، شناسایی ، مخابرات ،بهداری ، تدارکات و تیپ یک لشکر 21 پیاده ارتش از نیروهای قم.

4- لشکر امام حسین (ع) :به فرماندهی «محمد رضا ابوشهاب » با 15 گردان پیاده و گردان های ضد تانک ، تخریب ، زرهی ، خمپاره انداز ، پدافند هوایی ، مهندسی ، بهداری، مخابرات ، تداراکات و... از نیروهای استان اصفهان

5-تیپ 84 خرم آباد :به فرماندهی «سرهنگ اسکندر بیرانوند» با چهار گردان پیاده و گروهان های تابعه .

6- تیپ قمربنی هاشم :به فرماندهی «کریم نصر» با دو گردان پیاده و یک گردان از تیپ 58 پیاده ذوالفقار ، گروهان های ضد تانک ، تخریب ، خمپاره انداز ... از نیروهای استان اصفهان.

7- تیپ 35 امام سجاد: به فرماندهی «بنی رودکی» با گردان پیاده و گروهان های ضد تانک، تخریب، زرهی ، خمپاره انداز ، مخابرات ، بهداری و ... ا ز نیروهای شیراز.

8- لشکر 30 زرهی: به فرماندهی« فتح الله جعفری» که به عنوان احتیاط در منطقه عمل کرد.

در ضمن یک گردان توپخانه 130 میلی متری ، و یک گردان 122 م . م کاتیوشا از ارتش جمهوری اسلامی و یک آتشبار 122 میلی متری ، کاتوشا دو آتشبار 130 م . م و یک آتشبار 153 م. م ،از سپاه پاسداران، توپخانۀ قرارگاه قائم را تشکیل می دادند.

سازمان رزمی عملیات محرم

عملیات محرم ابتکار جوانان و رزمندگان  قهرمانی بود که میانگین سنّی آنان را باید بین 20 الی 25 سال تخمین زد .جوانانی که تنها با اتکال به خدا و اطاعت و پیروی از ولی امرخود که او را نائب امام زمان (عج) می خواندند انجام شد .به جهت ثبت  و جاودانه ماندن نام آنان که به اقتدا از سالار شهیدان، امام حسین (ع) فقط به انجام تکلیف و ادای وظیفه می اندیشیدند و به عنوان ادای احترام به تمام ایثارگران این عملیات، نام آنان ذکر می گردد:

قرارگاه کربلا :

محسن رضایی- سرهنگ صیاد شیرازی- رحیم صفوی حسن باقری

یگان عمل کننده :

سپاه صاحب الزمان به فرماندهی حاج حسین خرازی و سرهنگ توپخانه، منوچهر دژاکام با سازمان زیر:

- فرمانده ستاد :سید علی بنی لوحی

- فرمانده اطّلاعات و عملیّات:براتعلی جعفری

- فرمانده عملیات: حاج رضا حبیب اللهی

- فرمانده پشتیبانی: اصغر صبوری

یگان های تابعه ی سپاه صاحب الزمان

1- لشکر امام حسین (ع)

2-لشکر 8 نجف اشرف

3- تیپ 84 خرّم آباد